Dr. Ozan Cihat YALÇINKAYA

sanatbaz (6)sanatbaz (6)

Ankara Üniversitesi Güzel Sanatlar Eğitimi programında doktora, Ankara Üniversitesi Yaratıcı Drama programında yüksek lisans mezunu olan Ozan Cihat Yalçınkaya, doktora ve yüksek lisans çalışmasını anlatı tiyatrosu üzerine yapmıştır. Londra Dramatik Sanatlar Okulu’nda temel oyunculuk, Çağdaş Drama Derneği’nde drama liderliği, Çağdaş Drama Derneği iş birliğiyle Centre for Playback Theatre, Newyork merkezli Playback Tiyatrosu, Hacettepe Üniversitesi’nde İstatistik eğitimlerini tamamlamıştır. Aynı zamanda Çağdaş Drama Derneği’nin üyesi ve Yaratıcı Drama Lideridir. Ulusal ve uluslararası çalışmalarda Mario Gallo ile Commedia Dell’arte oyunculuğu, Roberta Secchi ile fiziksel tiyatro, Gerd Koch ve Hans Martin Ritter ile öğretici oyunlar, Ulrike Jungmair ve Leonardo Riveiro Holdago ile Orff, Tuncay Kurtoğlu ile şan, Michael Wenk ile dinamik beden dili, Rüştü Asyalı ile diksiyon üzerine çalışmıştır.

Polifonik Korolar Derneği ve Ankara Çoksesli Müzik Derneği korolarında korist olarak görev almış ve Sevda Cenap And Müzik Vakfı tarafından görevlendirilerek TEGV (Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı) Semahat Dr. Nusret Arsel Etimesgut Eğitim Parkı Çocuk Korosu’nu kurarak şefliğini yürütmüştür. TRT’de dublaj sanatçılığı, üniversiteler ve kurumlarda diksiyon ve anlatı tiyatrosu seminerleri yürütmüştür. Bir yıl süreyle İrlanda’da özel eğitim öğrencileri ile sanat eğitimi çalışmıştır. Birçok okulda ve Tiyatro gruplarında yönetmen ve oyuncu olarak görev almıştır.

2013-2014 sezonunda Sanatbaz Sanat Eğitim Kurumunu, 2022 yılında Sanatbaz Yayınlarını kurmuş ve aynı yıl ilk kitabı olan “Anlatı Tiyatrosu – Tiyatral Hikaye ve Masal Anlatımı” yayınlamıştır. Tiyatral etkinlikler ve gölge kuklaları içeren ikinci kitabı “Uçmak İsteyen Tavuk” ise 2023 yılında baskıya girmiştir.

Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde “Diksiyon” ve Eğitim Fakültesi’nde “Anlatı Tiyatrosu” dersleri yürütmüş olup halen Atılım ve TED üniversitelerinde öğretim görevlisi olarak  “Girişimcilik Becerilerinin Gelişimi için Tiyatro”, “İş Hayatında Yaratıcılık” ve “Eğitimde Drama” derslerini yürütmektedir.

 

Comments are closed.